Článok

FED a ekonomické rozhodnutia

FED a ekonomické rozhodnutia

Peter Sumer, Forexpro.sk
20.05.2020 22:00

Vyjadrenia FED-u k dôležitému zasadnutiu.

Absolútna správa:

Členovia Federálneho rezervného systému vyjadrili obozretnosť v súvislosti s perspektívou rýchleho hospodárskeho oživenia a zostali odhodlaní udržiavať akomodatívnu politiku, kým ekonomika nezvráti dopad pandémie, v súlade so zápisnicou zo svojho aprílového zasadnutia. Na konci svojho predchádzajúceho zasadnutia z 29. apríla ponechal svoju referenčnú sadzbu nezmenenú v rozmedzí 0% až 0,25% a zaviazal sa udržať sadzby nižšie. V dôkladnom hodnotení cesty k hospodárskemu oživeniu sa členovia výboru zhodli, že vplyv koronavírusu by mal v strednodobom horizonte výrazný vplyv na rast a zo strednodobého hľadiska by predstavoval značné riziko spomalenia hospodárskeho výhľadu. Očakáva sa, že rast sa vráti v druhej polovici roka, je však nepravdepodobné, že by sa do konca roka dosiahlo úplné oživenie.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Take-Two Interactive Software, Inc., ktorej akcie počas dnešného obchodné dňa vzrástli o +8,84 % (výkonnosť v horizonte 5 rokov: -17,79 %). Spoločnosť prevádzkuje herné a zábavné strediská. Ponúka ubytovacie a konferenčné služby týkajúce sa kasín a iných nehnuteľností po celom svete. Akcie vzrástli po nádejach na otváranie podnikov vrátane kasín.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Senát USA dnes prijal právne predpisy, ktoré by mohli zabrániť niektorým čínskym spoločnostiam kótovať svoje akcie na amerických burzách, pokiaľ nedodržiavajú normy pre americké audity a predpisy. Zatiaľ čo čínsky parlament začne v piatok kľúčové výročné zasadnutie, jeho poradný orgán - Čínska ľudová politická poradná konferencia - začne svoju schôdzu o deň skôr. Pred týmito stretnutiami je sentiment slabý, pretože investori očakávajú jasnejšie náznaky vládnych opatrení na boj proti dopadu COVID-19 na ekonomiku. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Hang Seng +0,05 %, CSI 300 -0,53 %, Nikkei +0,79 %.

Európske akcie sa dnes prudko zvýšili, pretože nádeje na oživenie hospodárskeho poklesu spôsobeného koronavírusom si vyžiadali u Wall Street a technologických akcií výrazný nárast. Európske trhy potešili francúzsko-nemecký návrh na fond na obnovu vo výške 500 miliárd EUR, ktorý by všetkých 27 štátov Európskej únie zaviazal k spoločnému zvyšovaniu dlhu a poskytovaniu grantov regiónom, ktoré sú najviac postihnuté.  Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 +1,37 %, CAC 40 +0,87%, DAX +1,34 %.

Americké ropné zásoby minulý týždeň klesli o 5 miliónov barelov. Keď štáty v celej krajine začínajú uvoľňovať obmedzenia, rastú nádeje na oživenie hospodárstva. Index leteckých spoločností NYSE Arca vyskočil 5,35%, keď generálny riaditeľ spoločnosti Delta Air Lines, Inc. uviedol, že je presvedčený, že sa cestovanie vráti v nasledujúcich 12 až 18 mesiacoch.  Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index +1,52 %,  S&P500 +1,69 %,  NASDAQ +2,08 %.

Peter Sumer, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Všetky správy ››