Článok

Má sa spoločnosť Alphabet obávať?

Má sa spoločnosť Alphabet obávať?

Roman Lechovič, forexpro.sk
18.11.2019 22:00

Absolútna správa:

Internetové firmy Line a Yahoo Japan sa spoja, aby lepšie konkurovali zahraničným rivalom Google a Amazon. Dnes to oznámili ich majitelia - firma Z Holdings, ktorú spravuje japonská SoftBank, a juhokórejská spoločnosť Naver, ktorá má väčšinový podiel v Line. Hodnota novovytvoreného podniku sa odhaduje na 30 miliárd dolárov a ich spoločné tržby by podľa tlačovej agentúry Kjódó boli vyššie ako tržby najväčšieho japonského internetového maloobchodu Rakuten.

Investori zarobili na:

Spoločnosti NVIDIA ktorej akcie počas dnešného obchodného dňa vzrástli o takmer 4% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: + 953,74%). NVIDIA Corporation alebo nVidia je Americká firma vyrábajúca procesory do grafických kariet a čipových sád do základných dosiek. Najväčším konkurentom v súčasnosti je firma AMD ktorá v roku 2006 odkúpila spoločnosť ATI Technologies a rozšírila tak svoje portfólio o návrh a predaj grafických kariet.

Makro analýza dňa:

Celosvetový dlh sa v tohtoročnom prvom polroku zvýšil o 7,5 bilióna dolárov na rekordných 250,9 bilióna dolárov , a to najmä kvôli rastu pôžičiek v Spojených štátoch a Číne. Vyplýva to podľa serveru CNBC zo správy Inštitútu pre medzinárodné financie. Čínska centrálna banka znížila sedemdňovú  reverznú repo sadzbu na 2,50% z pôvodnej úrovne 2,55%. Ruský plynárenský monopol Gazprom poslal Ukrajine oficiálny list, v ktorom navrhuje buď predĺženie súčasnej dohody alebo podpis novej ročnej dohody o dodávkach a tranzite plynu. Podmienkou je podľa spoločnosti zrušenie všetkých právnych sporov, ktoré spolu Rusko a Ukrajina v súvislosti s dodávkami a tranzitom plynu vedú. Ázijské akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Nikkei + 0,49%, Hang Seng + 1,35%, CSI 300 + 0,80%.

Britský premiér Johnson hovorí, že britská vláda oddiali ďalšie znižovanie korporátnych daní.  Koncern Volkswagen znížil strednodobý výhľad prevádzkového zisku a tržieb. Firma tak reaguje na globálne spomalenie automobilového trhu. Volkswagen teraz predpokladá, že prevádzkový zisk pred započítaním mimoriadnych položiek v rokoch 2016 až 2020 vzrastie najmenej o 25%. Doteraz firma počítala s rastom o viac ako 30%. Hospodársky rast v Nemecku v tohtoročnom 4. kvartáli zostane slabý, nie je však dôvod obávať sa recesie. Vo svojej mesačnej správe to dnes uviedla nemecká centrálna banka. Deutsche Bundesbank tiež upozornila na známky stabilizácie vyhliadok nemeckého priemyselného sektora. Európske akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Eurostoxx 50 - 0,18%, CAC - 0,16%, DAX - 0,26%.

Americký prezident Donald Trump sa v Bielom dome stretol so šéfom Fedu J. Powellom a ministrom financií Mnuchinom. Na Twitteri uviedol, že diskutovali ohľadne úrokových sadzbách, negatívnej úrokovej sadzbe, nízkej inflácií a taktiež aj ohľadne sile dolára a jeho vplyv na priemysel. Americká vláda dnes predĺžila o 90 dní licenciu, ktorá umožňuje americkým podnikom obchodovať s čínskym výrobcom telekomunikačných zariadení Huawei. Informovala o tom agentúra Reuters. USA čínsku firmu obviňujú z krádeží technológií a špionáže pre Peking, čo Huawei popiera Americké akciové indexy uzavreli obchodný deň nasledovne: Dow Jones Index + 0,08%, S&P500 + 0,04%, NASDAQ + 0,05%.

Roman Lechovič, analytik spoločnosti Capital Markets, o.c.p., a.s.

Všetky správy ››