Článok

Trump kritizuje FED

Trump kritizuje FED

Dominik Cisár, forexpro.sk
11.09.2019 22:00

Absolútna správa:

Americký prezident Donald Trump v stredu uviedol, že Federálny rezervný systém by mal znížiť americké úrokové sadzby na „nulu alebo menej“, aby pomohol „refinancovať dlh USA“. Toto vyhlásenie je pokračovaním Trumpovej dlhodobej kritiky voči FED-u, od ktorého žiada nižšie úrokové sadzby. Tie Trump považuje za potrebné na podporu a zvýšenie hospodárskeho rastu USA pred prichádzajúcimi voľbami v roku 2020.

Investori zarobili na:

Spoločnosti Nektar Therapeutis, ktorej akcie počas dnešného dňa vzrástli o vyše 11% (výkonnosť v horizonte 5 rokov: 46,61 %). Dôvod, prečo dnes cena akcií spoločnosti tak prudko vzrástla bol obchod vice prezidenta Debersteina, ktorý pri otvorení trhu nakúpil 15 tis. akcií v celkovej hodnote prevyšujúcej 250 tis. USD, čím zvýšil svoju pozíciu v spoločnosti o 16,2%. Spoločnosť Nektar Therapeutics sa zaoberá vývojom a výrobou celého segmentu liekov určených na podporu efektívnosti liečiv napríklad na rakovinu, imunitu či vírusy.

Makro analýza dňa:

Čínska ľudová banka v stredu zverejnila informácie o náraste množstva úverov. Celkové objem úverov sa v Auguste zvýšil na 1,98 bilióna juanov (278 miliárd dolárov) oproti 1,01 biliónov juanov v júli, ako sa očakávalo. Tento nárast môže signalizovať zvýšenie politického úsilia o nasmerovanie finančných prostriedkov súkromnému sektoru. Ázijské akciové indexy v stredu uzavreli nasledovne: Nikkei + 0,96 %, Hang Seng Index + 1,78 %, CSI 300 - 0,74 %.

Európske akcie vzrástli v stredu na šesťtýždňové maximá vďaka správe z Číny, ktorá vyhlásila, že niektoré tovary z USA budú oslobodené od dodatočných ciel. Peking zverejnil zoznam výrobkov, na ktoré by sa nemala vzťahovať colná sadzba 25%, ktorá bola zavedená minulý rok. Zoznam zahŕňa napríklad lieky na rakovinu alebo základový olej maziva, potravín sa však netýka. Najvyšší škótsky odvolací súd v stredu rozhodol, že rozhodnutie predsedu vlády Borisa Johnsona o pozastavení činnosti parlamentu bolo nezákonné, čím sa prehĺbila neistota spojená s odchodom Británie z Európskej únie. Európske akciové indexy uzavreli na hodnotách: Eurostoxx 50 + 0,51 %, CAC 40 + 0,44 %, DAX  + 0,74 %.

Index cien výrobcov za august v Amerike naplnil očakávania na úrovni 0,1 %, pričom sa jedná o pokles oproti predchádzajúcemu mesiacu. V júli tento index dosiahol hodnotu na úrovni 0,2%.  OPEC znížil svoju prognózu rastu svetového dopytu po rope v roku 2020 z dôvodu hospodárskeho spomalenia. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu v mesačnej správe uviedla, že celosvetový dopyt po rope sa zvýši o 1,08 milióna barelov za deň čo je o 60 000 barelov menej, ako sa pôvodne odhadovalo, pričom naznačil, že trh bude v prebytku. OPEC vidí za znížením dopytu hlavne makroekonomické udalosti ako pokračujúca obchodná vojna medzi USA a Čínou a Brexit. Mesačná správa vyzýva aby OPEC a jeho spojenci zachovali alebo upravili svoju politiku znižovania produkcie. Dow Jones + 0,56 %, S&P 500 + 0,52 %, NASDAQ + 0,85 %.

Všetky správy ››